İletişimde Sosyal medyanın faktörü, bireylerin hayallerindeki projelerini daha fazla kitleye tanıtmaları amacıyla çeşitli stratejilerle birkaç önemli taktikleri kullanarak (Projenin Amacı, Sürpriz Ödüller, Çoğunluğa Uyma Psikolojisi, Proje Sahibinin Başarıları, Saygınlık Kazanması) gerçekleştirdikleri Fongogo kullanıcı kitlesinin dikkatlerini çekmesinde de önemli bir etkisi olan ikna edici süreçtir. 

Bu süreçte proje sahipleri ilk olarak, işitsel birtakım dikkat çekici mesajların yanı sıra kitleye karşı her türlü projelerdeki renk, resim, sembol, şekil (logo) vb. uyaranlar ile görsel mesajları da göndermektedir. Teknolojinin hızlı bir şekilde durmaksızın gelişmesi ve sosyal medya kullanımın artmasıyla çoğunlukla insanların elinin altında her şeyi kolay ve hızlı bir şekilde takip etmeleri, bilgi alışverişi sağlaması, görsel ilginin anlamlandırmaya yardımcı olması görsel iletişim için oldukça önemli bir etkendir çünkü insanlar öğrendiklerinin %1’ini deneyerek, %2’sini dokunarak, %4’ünü koklayarak, %10’unu duyarak ve %83’ünü çevresindeki olayları gözlemleyerek öğrenmektedirler.  

Peki ya çoğunluk neye göre belirleniyor, neleri dikkat ediyor?

fongogo

1-) Projenin Amacı: Sahipleri tarafından gerçekleşmesini bekledikleri projenin detaylarında, eğer topluma faydalı bir farkındalık kazandırıyor inancı varsa, projenin ulaşacağı (çocuk, engelli, kısa film konuları vb.) yerlerde faydalı olup kalbe dokunmayı hissettiriyorsa, kitlenin fikirleriyle uyuşur, yakın hissettikleri projelerde de bir o kadar fon kullanma olasılıkları yüksek olacaktır. 

2-) Sürpriz Ödüller: Kullanıcı kitlenin fonlamada bulunacağı düşük destek miktarından başlayarak git gide artan destek miktarlarıyla sürpriz hediyelerin verilmesi, destekçileriniz için seçme şansı ve dolayısıyla fonlama sonucunda daha memnun düşünceler içerisinde olacağı hissini verirsiniz.  

3-) Çoğunluğa Uyma Psikolojisi: Proje sahiplerinin hedeflediği destek tutarına çabucak yaklaşan projeler, kullanıcı kitlesi tarafından (Aa bak bu çok desteklenmiş, ben de hemen bağışta bulunayım düşüncesiyle) daha çok destekleyicinin dikkatini ve projeye inanma potansiyeli artıyor. çekiyor.  

4-) Proje Sahibinin Başarıları: Eğer proje sahibinin daha önce başarıya ulaşmış birkaç projesi var ise destekçilerin bu yeni proje girişiminde de daha fazla destekte bulunmaları düşünüle bilinir. Eğer yok ise de üzülmeyin, proje konusu kullanıcı kitlesi tarafından çarpıcı bulunup sizi bu girişimcilik yolunda şans vererek destekleyebilirler. 

5-) Saygınlık Kazanması: Açık bir şekilde sunulan isim listesinde, fonlamada bulunan kitlenin isimlerinin sergilenmesi destekçilerin itibar kazanmasına ve çevresi tarafından onaylanıp olumlu geri dönüt almasının bilincinde olup bağışta bulunabilirler. 

Projenin başarıya ulaşmasının en büyük etmenlerinden birisidir hedef kitle seçimi. Ancak asıl iş doğru hedef kitleyi seçtikten sonra onlara sunulması gereken projelerin önemli detaylarını aktarmakla şekillenir.  

0000000646953-1

Kalabalıkta her duygu, her davranış bulaşıcı, hem de ileri derecede bulaşıcıdır; öyle ki, bireyin kendi kişisel çıkarını kitle çıkarına feda ettiği görülür. / SIGMUND FREUD 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


bir + = 6

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Post Navigation