Kitlesel fonlamayı sadece bir fon toplama düşüncesi üzerine odaklamak günümüzde artık mümkün değil. Değişen dünya, teknoloji ve internetle beraber insanlara anlattığınız hikayeyi ilginç kılmak ve onlara ulaşmak zorundasınız. Yaptığınız kitlesel fonlama projesinin aslında bir ürün ve hizmet pazarlayıp, satmaktan bir farkı yok.

Nasıl mı?

content_marketing_01

Karşılığında bir şey vermek zorundasınız.

Destek karşılığında sunacağınız ödülün burada önemi çok büyük. Bu ödül sayesinde sistem basit bir para toplama aktivitesinden ziyade “kitlesel fonlama” olarak görülüyor. Destek miktarı karşılığında, miktarla tutarlı ve orjinal bir ödül projenize olan talebi arttırır.

Dinamik ve devamlı canlı bir pazarlama planınız olmalı.
Projenin başlaması sürecin sadece bir parçası. Asıl aksiyon bundan sonra olmalı ve sürdürülebilir bir plan yapılmalı. Projeniz ne aşamada devamlı paylaşmak, takipçileri videolarla görsellerle beslemek, sosyal medya kanallarını aktif bir şekilde beslemek. Ne derler bilirsiniz, su uyur, proje sahibi uyumaz.

Yola Devam.
Amacınız hedefinize yaklaşamak. Bunun için de mümkün olduğu kadar fazla sayıda insana ulaşmak ve kendinizi göstermek zorundasınız. Sosyal medyanın nimetlerinden faydalanarak insanları şaşırtın, sürprizler yapın ve onları etkileyin. Size destek verecek nedenleri olsun ve yeni destekçiler de hiç bitmeden kapıda beklesin.  Paylaştıkça artan tat dedikleri tam olarak bu.

Kendinizi ve projenizi aslında herhangi bir ürün gibi pazarlıyorsunuz.
Bir marka müşterisini memnun etmek için ne yapar? Ürününü nasıl satar? Bunları düşünün ve empati kurmaya çalışın. Sizin de durumunuz bu şirketlerden farklı değil.  Kitlesel fonlamada da insanlar bir ürüne/servise/fikre karşılığında bir şey bekleyerek para ödüyorlar. Onları o kadar memnun edin ki, sizi çevrelerine anlatsınlar.

Reklam çalışmaları ve aksiyonlar hiç bitmiyor.
Sosyal medya, pazarlama taktikleri, viraller, PR, kişisel kontaklar, sektördeki önemli bağlantılar pazarlama stratejisinde önemli rol oynar. Burada başlatılan diyalog proje boyunca devam etmeli ve kesinlikle sekteye uğramamalıdır.  Bir kitlesel fonlama projesini başarıya ulaştırmanın yolu durmadan devam eden bu diyalog akışını başarılı bir yükselişe çevirmekte yatıyor.

kaynak:http://www.cnbc.com/id/47551870/Crowdfunding_More_Marketing_Than_Fundraising_Opinion

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


6 × iki =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Post Navigation