Fongogo takımı üyeleri kendilerini en heyecanlandıran projeleri seçip, onlar hakkında konuşuyor!
Bu hafta sevgili kurucu ortağımız Louise Westerlind ile konuştuk. Bakalım hangi proje için, neler söylemiş…

Seçtiğim Proje Sen De Gel!

Aslında bu projeler arasından sadece 1 tanesini seçmek oldukça zor. Farklı nedenlerden dolayı, her projeyi ayrı ayrı seviyorum. Ama, “Sen-De-Gel-Tavuk Çiftlikleri” projesini kendime çok daha yakın görüyorum.

Bu bir mikrofinans projesi ve ben 2005 Uluslararası Mikrokredi Yılı’ndan beri mikrofinans alanının oldukça içindeyim.
2006 yılında Muhammed Yunus ve Grameen Bankası dezavantajlı grupların ekonomik ve sosyal gelişime olan katkılarından dolayı Nobel ödülüne layık görüldü. Bu durum hem halk arasında hem de kişisel olarak bende bir merak uyandırdı. 2007′de Dünya Bankası’na katılma şansı buldum ve burada sermaye piyasaları ile mikrofinans kurumları arasındaki farkı ortadan kaldırmak için çalışmalar yaptım. Ayrıca, 2012′de, Nyima Vakfı’nın yönetim kuruluna girdim. Çünkü hayattaki en büyük motivasyonlarımdan biri insanlara yardım etmek. Sevdiğim bir Çin atasözü var: “Birine balık vererek onu 1 gün beslersin. Balık tutmayı öğreterek, onu hayat boyu beslersin.”  İnsanlara en büyük yardımın bu olduğunu düşünüyorum.

Mikrofinans ve kitlesel fonlama arasında birçok bağ var. Mikrofinans daha önce finansa hiçbir şekilde erişememiş insanlara fon desteği sağlama yolunu demokratikleştiriyor. Kitlesel fonlama ise daha önce finansa kısıtlı  erişimi olan bireylere/derneklere/şirketlere fon desteği sağlama yolunu demokratikleştiriyor. Bu iki konu da, hikaye anlatıcılığı teknikleri olarak düşünülebilir. Yeni bir pazarlama formu olarak, destekçilerin projelere daha yakından bakmasını ve onları tanımasını sağlamaktadır. Küçük küçük fon destekleri hızlı bir şekilde bir araya gelerek, bu projelerin hayata geçişinde önemli bir rol oynar.

Destek vermelisiniz, çünkü..

Sen-De-Gel Tavuk Çiftlikleri projesinin amacı dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Gambia’ya bir çiftlik kurmaktır.  Bu projenin hayata geçmesi , işsizlik oranın düşmesi, sofralara daha fazla yemek konması  anlamına geliyor.
Sen-De-Gel’in arkasındaki ekip, sosyal girişim konusunda oldukça tecrübeli ve daha önce TOG (Toplum Gönülleri Vakfı) için çalışmış kişiler. Ayrıca, sonuç odaklı çalışmaları ve şeffaflığa da çok önem vermeleri bizim de Fongogo’da ilk sıraya koyduğumuz bir özellik.

louisepost

Proje Hedefine Ulaşmalı!

Toplanan her 5000 TL insanların kendi kendine geçinmesini sağlayacak bu çiftliklerin inşa edilmesini sağlayacak. Bir destekçi olarak, destek miktarınıza göre, farklı ve eşsiz ödüller elde edeceksiniz.  Küçük küçük desteklerin birleşmesiyle, insanların hayatında büyük değişimler yaratabileceğinizi unutmayın!

*Mikrofinans finansal hizmetlere ulaşma şansı olmayan bireylerin, onlara ulaşmasını sağlayan sistemdir. Amaç, bu bireylere kredi, tasarruf hesabı ve sigorta gibi finansal hizmetler vererek onların kendi kendilerine yetebilmelerini sağlamaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


dört × 4 =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Post Navigation