StartUp ekosistemi çok büyük bir camiadır. Ve gerçekten yaptığınız işe ciddi bir emek vermeniz gerekiyor. Bir StartUp’da yer almak sorumluluk gerektirmektedir. Bu sorumluluk sizi güçlendiriyor ve çok geliştiriyor. StartUp’lar bana bu bakımdan çalışmak için çok cazip geliyor. Herkesin yapabildiğinin en iyisini yapması gereken bir sektör. Yanlışlarınızı söyleyebiliyor olmanız ve geri bildirimlere açık olmanız çok önemli. Her şeyi bilmeniz imkansız ama size bir sır vereyim, her şeyi bilmeniz gerekli.. O yüzden, daha çok her şeyi biliyor gibi davranmak ve aldığınız kararların sonuçları ile baş etmek zorundasınız. Gelişiminiz ve şirketinizi geliştirmeniz buna bağlı. Batırabilirsiniz ama bu batıştan belki başarı hikayeleri ile çıkabilmeyi öğrenmelisiniz.

Fongogo’da staj görmeye başlamam aslında StartUp Ekosistemine olan ilgimle alakalı oldu. Ve Fongogo bana, bir kurtarıcı gibi geldi. Ekosistemin içerisinden bir sürü insan tanıma fırsatı buluyorum ve bir StartUp’ı yerinde çalışarak deneyimliyorum. Yazdığım kodlar direk canlıya alınıyor. Gelişmem için elinden geleni yapıyorlar. Günlerim hiç sıkıcı geçmiyor, aksine günlerim bittiği için üzülüyorum.

Peki ben Fongogo ile nasıl tanıştım?

Insıder’ın yaptığı 1+1+1 diye bir program var. Zamanlarının %1’ini, gelirlerinin %1’ini ve maaşlarının %1’ini yazılım öğrenmek isteyen gençlere harcayan Insider, gerçekten birçok gencin geleceğine yön veriyor. Ben de bu programın içerisinde yer aldım. Olay sadece yazılımda da bitmiyor, İngilizce, kültür gibi eğitimler de veriliyor. İngilizce sınıfı ikiye ayrılmış durumda, Basic ve Advanced şeklinde. İngilizce’yi, İngilizce konuşarak öğreniyoruz. Farklı aktivitelerimiz oldu. Yoga, yağlı boya, hikaye anlatıcılığı eğitimi ve bunun gibi bir sürü eğitim aldık.

Yazılım kısmında ise, günlük hayatımızda işimize yarayacak şeyler öğretildi. Html – CSS – JavaScript – PHP dillerini öğrettiler. Ayrıca, biz oradayken odalarında çalışan profesyonel yazılımcılar vardı. İstediğimiz zaman gidip onlara soru sorabiliyorduk; ne kadar yoğun olurlarsa olsunlar, asla bizi geri çevirmiyorlardı. Ders sırasında etkileşim çok iyiydi. Dersler hep çok eğlenceli geçiyordu.

Eğer Insider’a gitmeseydim, StartUp Ekosistemini bu kadar yakından tanıyamazdım. Fongogo ve StartUp ekosisteminde ki diğer oyunculardan haberim olmaz idi. Kendimi bir StartUp bünyesinde daha iyi geliştirebileceğimi fark edip, Fongogo’ya başvurdum. Bu sayede kendi StartUp’ıma giden yolda bir adım daha yaklaşma fırsatı yakaladım.